20 marca 2014 17:03

Wycieczka integracyjno-sportowa do Starej Dębowej Woli w ramach Ogólnopolskiej Akcji Ministra Edukacji Narodowej "Ćwiczyć każdy może"

logo.jpg

Przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Szwarszowicach oraz Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Szwarszowicach wraz z wieloma rodzicami 20 marca powitali wiosnę na sportowo w wiejskim pachnącym lasem plenerze. Tego dnia wyruszyliśmy na wycieczkę do Gospodarstwa „Pod Lasem” w Starej Dębowej Woli. Na miejscu zaopiekował się nami pan Norbert Januchta, który wraz ze swoim tatą zadbał o to, aby nikt przez chwilę się nie nudził i każdy bezpiecznie spędził czas w gospodarstwie oraz jego leśnym otoczeniu.

Pierwszą atrakcją była przejażdżka wozem konnym po lesie. Była to wspaniała przygoda dla naszych najmłodszych i starszych podopiecznych oraz ich rodziców. Siedząc na wozie mieliśmy okazję podziwiać piękny widok budzącego się po zimie do życia lasu, oddychać absolutnie świeżym powietrzem oraz słuchać ciekawych historii i objaśnień gospodarza. Nikomu nie przeszkadzały nierówności na drodze i lekki wiatr, uśmiechy nie znikały z naszych twarzy.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie gospodarstwa. Pan Januchta oprowadził nas po swojej zagrodzie, pokazał nam zwierzęta i opowiedział o pracy rolnika, w szczególności o tym, do czego służą i jak używa się cepów oraz zademonstrował sposób mielenia pszenicy na mąkę. Wielką atrakcją dla dzieci było to, że mogły spróbować swoich sił przy wykonywaniu każdej z tych czynności. Natomiast w większości dorosłych uczestników zapewne odżyły wspomnienia z dziecięcych lat, kiedy to pomagali w pracach rolniczych swoim dziadkom bądź rodzicom. Ostatecznie serca naszych podopiecznych podbił piesek gospodarza, który nie jednego mógłby nauczyć gry w piłkę.

Następnie nadszedł na czas na ciepły posiłek aby nabrać sił przed sportowymi zmaganiami. Każdy z wielkim apetytem zjadł przygotowaną przez gospodarza kiełbaskę. Kiedy już wszyscy najedli się do syta, spacerkiem udaliśmy się na polanę, gdzie rozegrała się główna część naszej imprezy. Na początek sprawdzaliśmy naszą siłę w konkurencji przeciągania liny w różnych grupach wiekowych i z podziałem na płeć. Męska część uczestników okazała się tu bezkonkurencyjna. Następnie nauczyciel WF-u - pan Sebastian Chadała przeprowadził różne zabawy sportowe, do udziału w których chętnie przyłączyli się rodzice.

Zaczeliśmy od zabawy rozgrzewającej, a że chętni byli wszyscy to cała polana drżała gdy rozpoczęliśmy zabawą „Rekin i rybki”. Zabawa ta polegała na tym aby rekin wyłapał wszystkie rybki przepływające morze. Osoba złapana stawała się rekinem i goniła pozostałe rybki razem z rekinem. Następną zabawą była zabawa „papier, nożyce, kamień” ale w wersji biegowej. Ćwiczący musieli pokonać cztery bazy ale żeby to zrobić na każdej bazie musieli wygrać zabawę „papier, nożyce, kamień. Po wygraniu biegli do kolejnej bazy, gdzie powtarzali czynność. Po zaliczeniu wszystkich baz wracali do pierwszej, pobierali karteczkę i biegli dalej. Zabawa toczyła się na czas (4 min.) i zwyciężyła osoba mająca najwięcej karteczek.

Po zabawach biegowych przeszliśmy do wyścigów rzędów. Podzieliliśmy się na trzy drużyny: chłopaków, dziewczęta i rodziców wspomaganych przez dzieciaki. Wszyscy chętnie i z wielkim zaangażowaniem ćwiczyli i miło było patrzeć jak rodzice wspólnie ze swoimi pociechami wykonywali poszczególne konkurencje. Wynik naszych zabaw nie był ważny, najważniejsza była dobra i wspólna zabawa. Wszystkie zabawy sportowe odbyły się w duchu fair play, a na zakończenie każdy uczestnik został nagrodzony słodkim upominkiem.

Zanim przyjechał po nas autokar mieliśmy jeszcze okazję spożytkować resztę naszej energii grając w piłkę lub tańcząc w dyskotece. Ku naszej radości w końcu na dobre zawitało słońce i w tej miłej atmosferze spędziliśmy ostatnie chwile w gospodarstwie „Pod Lasem”. Dzieci niechętnie opuściły gospodarstwo, gdyż świetnie się tam bawiły i zapewne chciałyby tam jeszcze wrócić, zaś rodzice zapewniali że dzięki panującej tam atmosferze udało im się dobrze zrelaksować. Najlepszym dowodem na to, że nasza impreza się udała było to, że zadowolone dzieci i rodzice już pytali, kiedy będzie następna wycieczka. Na szczęście pogoda nam dopisała, i tak tym miłym sportowym akcentem powitaliśmy wiosnę.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA FILMU Z WYCIECZKI:

Opiekę nad dziećmi pełnili nauczyciele: p. Monika Żelazowska – organizator wycieczki, p. Sebastian Chadała i p. Renata Podgórska, która szczególną troską otoczyła naszych najmłodszych podopiecznych.

Data wprowadzenia dokumentu do BIP: 25 marca 2014 17:03
25 marca 2014 17:13 (Monika Żelazowska) - Zmiana danych dokumentu. (Dokument opublikowany)
25 marca 2014 17:10 (Monika Żelazowska) - Zmiana danych dokumentu. (Dokument opublikowany)